[vc_row row_type=”row” use_row_as_full_screen_section=”no” type=”full_width” angled_section=”no” text_align=”left” background_image_as_pattern=”without_pattern” background_color=”#f9f9f9″ css_animation=””][vc_column][vc_column_text]

Zadnjom supervizijom bili smo u prilici upoznati dva dijametralno suprotna života.

Maja, 22. godišnja djevojka, mlada, poletna, komunikativna i osoba puna života. S druge strane gospođa Marija, žena preko šezdeset godina, pognute glave, stisnuta sjedi na dvosjedu i u ruci reklamni letak prebire rukama. Inače verbalna ali vrlo rijetko! Ovog puta riječju nismo uspjeli uspostaviti kontakt, osim pružene krhke ruke prilikom dolaska i upoznavanja.

Ne ulazimo u detalje osobnosti ovo dvoje ljudi, već iznašamo jedan školski primjer koji kaže da se ovdje događa nešto nadasve vrijedno i iznimno dobro.

Osjećaji su se ispreplitali! Sretni ste kada te ljude zateknete u njihovom domu izvan institucije.
Posebno obuzimaju emocije kada vidite da je ovoj mladoj djevojci pružena šansa da ostatak života proživi, barem slično svojim vršnjacima, u ljudskom dostojanstvu sa ostalim slobodnim građanima ove zajednice! Zasigurno i broj odlazaka na “intenzivnu skrb” smanjiti će se jer i problemi često ne dolaze sami.

Inače priče o jako lijepoj starosti nekako smo s rezervom prihvaćali. No, kada se susretnete sa istom, doživljenoj u instituciji, tada preplavljuje tuga a naprijed izgovorenim riječima “rezerva” se topi!
Ono što uistinu raduje, je da je ovoj starici pružena prilika da ostatak života proživi, ne kao biljka, već da kao vedrija osoba zaokruži surov život u toplini dostojanstva vlastitog doma.

Plemenitost ovog projekta nije upitna i smatramo da svima postaje jasna.
Neopisiv osjećaj pobjede čovjećnosti biti će kada svi zajedno za četrdeset godina nećete sresti našu Maju kao biljku koja sjedi na dvosjedu i reklamni letak prebira rukama, već kao baku koja se igra svojim unucima.

 
Budi mi prijatelj ili najbolji prijatelj (The Best Buddies), globalni je projekt koji je namijenjen uspostavi prijateljstva “jedan na jedan” između ljudi s teškoćama i onih bez teškoća, sa svrhom uključivanja osoba s intelektualnim teškoćama u zajednici. On može a vjerujemo da i hoće zaživjeti u našem Dugom Selu u kojem gostoljubivim domaćinima svi dobronamjerni ljudi ovog svijeta su dobrodošli. Ovo su također ljudi, malo drugačiji ali zaista dobronamjerni. U to vas uvjeravamo!
Dođite u naš Klub Inkluzivnog prijateljstva i upoznajte naše članove ili ih posjetite u njihovom domu i osobno se uvjerite. Hvala!