U koju školu naše dijete?

Pravo osoba s poteškoćama na integriranu edukaciju ozakonjeno je 1980.

Zakonske odredbe kojima se jamči pravo školovanja takvoj djeci u redovitim razrednim odjelima još uvijek nije doseglo odgovarajuću razinu. Razloge možemo potražiti u velikom broju učenika u razrednim odjelima, nedovoljnom broju stručnih suradnika u školama, nedostatku stručne edukacijsko-rehabilitacijske podrške, nedovoljnoj educiranosti učitelja i sl.

Kako bi se postigla kvalitetnija integracija učenika/učenica s posebnim obrazovnim potrebama, nužno je kontinuirano i stručno osposobljavanje nastavnoga osoblja za rad s njima.

Postojeće bi se učiteljsko vijeće u školi trebalo osposobiti za rad s učenicima s posebnim obrazovnim potrebama kroz procese profesionalnog usavršavanja.

Postojeće programe za odgoj i obrazovanje učenika s posebnim obrazovnim potrebama potrebno je osuvremeniti i usustaviti, a nužno je i ustrojiti sustav koji će dijete pratiti nakon završetka njihova osnovnoškolskog obrazovanja.

Nacionalna strategija jedinstvene politike za osobe s invaliditetom procjenjuje da je razina edukacijske integracije nezadovoljavajuća unatoč dobrim propisima.

Važni kriteriji su:
• osoblje i oprema u školi.
• koliki je razred i koliko nastavnika je na raspolaganju?
• koji su interesi mog djeteta i koja škola je najbolja za zadovoljavanje tog interesa?
• udaljenost škole od kuće?
• može li se moje dijete i izvan škole sastajati s prijateljima ili je to predaleko?
• koja vrsta škole pomaže mom djetetu da razvije i ojača svoje samopouzdanje?
• gdje će najbolje naučiti praktične svakodnevne stvari kao što su kupovina, samostalna vožnja autobusom, a gdje će najbolje naučiti čitati, pisati i računati (kulturne tehnike)?

Odaberu li roditelji školu s integracijom, to znači mnogo borbe, mnogo brige, a i obvezu odlaska s djetetom na nastavu. No, prvo treba uopće naći pogodnu školu: Škola integracija u ovoj zemlji je pastorče obrazovne politike. Hrvatska je dobila lošu ocjenu za to od strane UN-a.

Stoga građanska inicijativa u Hrvatskoj poziva na glasovanje roditelja, kako bi dijete s poteškoćama trebalo dobiti potrebnu potporu u školama koje roditelju izaberu po želji.